Zákaznická linka 607 008 805polygon@singingrock.cz Po - Pá: 8:00 – 16:00
CZ
Menu Hledej Váš účet
Zavřít

Český tým 5. na Rescue Great Day 2024

Sevilla na konci dubna hostila mezinárodní soutěž záchranářů Rescue Great Day, ve které skončil tým Rescue Czech Republic na 5. místě.

Český tým 5. na Rescue Great Day 2024

Španělská Sevilla na konci dubna 2024 hostila 7. ročník mezinárodního závodu záchranářů Rescue Great Day, kterého se opět zúčastnil i tým Rescue Czech Republic. Tato prestižní akce sdružuje záchranáře z celého světa, aby se podělili o své zkušenosti a předvedli své dovednosti v oblasti záchrany a pomoci zraněnému. 

(Tým ve složení: Jiří Hrabě, Václav Kverka,  Pavel Kotouč, Roman Kešner a Martin Kadlec)

Český tým se vyznamenal v několika disciplínách (zmínit můžeme třeba vyprošťování z díry, záchranu z výšky a první pomoc) a díky profesionálnímu výkonu celkově skončil na krásném 5. místě (v konkurenci 35 družstev).

"Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme se mohli zúčastnit Rescue Great Day 2024 a reprezentovat Českou republiku," řekl Václav Kverka, školitel z výcvikového střediska pro práce ve výškách POLYGON Singing Rock. "Byla to skvělá příležitost, jak se učit od nejlepších týmů a předvést naše vlastní dovednosti a znalosti."

Vašek Kverka nám popsal průběh závodu trochu podrobněji.

„Před zahájením závodu jsme mohli získat žolíka v lezecké disciplíně, kterým bylo možné nahradit jednu neúspěšnou zkoušku v závodě. Jeden záchranář musel v co nejkratším čase vystoupit po vertikálních 1 m vzdálených kotevních bodech a následně přes přepínku dolézt na sestupová lana, kde předal štafetu druhému lezci, a ten postupoval v protisměru.

První disciplínou závodu bylo vytažení technika uvězněného ve vtoku přepadu prázdné přehrady. Přístupová díra byla o velikosti 40 cm a uvnitř bylo potřeba technika obléknout do postroje bez doteku země, vytáhnout ho 5 metrů na vnitřní přepad a pak ven z díry.  

Při druhém úkolu na nás čekal paraglider zavěšený na koruně přehrady. Cílem bylo vytáhnout ho i se sedačkou nahoru do bezpečí.

Poslední úlohou prvního dne bylo vytáhnout nosítka do kopce členitým kamenitým terénem, 10 metrů jednolanovou technikou a následně 60 metrů dvoulanovou s tím, že záchranáři museli být celou dobu zajištěni.

Sobotu jsme začali vytažením zraněné figurantky přes vyschlou řeku na zatahovací střechu stadionu a následně jsme se museli spustit dovnitř s veškerým vybavením tak, aby na střeše nic nezůstalo.

Následoval další úkol, kdy zraněná byla na prostřední terase budovy. Jeden člen týmu spustil lana ze střechy až na zem, aby mohli ostatní vylézt ke zraněné a dostat ji na nosítkách na zem.

Závěr soboty patřil lanovce. Vytažení zraněného 15 metrů a poté cca 60 m dlouhá lanovka pro transport na parkoviště přes hranu přízemní budovy.

V neděli nás pro zahřátí čekala záchrana přes uzel.

Druhým úkolem dne bylo nahozením nainstalovat lana do střešní příhradové konstrukce a poté se přesunout střechou výrobní haly na protější stěnu budovy, odkud jsme vyprostili zraněného za pomocí nosítek a dvou spouštěcích systémů na předem určené místo v blízkosti startu.

Třetím úkolem bylo vyndat zraněného z okna falešné brány postavené z lešení a spustit hov nosítkách do vymezeného prostoru. Tak, aby nedošlo ke kontaktu se stěnou vyzdobenou žárovkami.

Na závěr soutěže nás čekala záchrana z mostu, kde tři záchranáři vylezli 50 metrů s vybavením na most a odtud se spustili se zraněnou osobou v nosítkách dolů tak, aby na mostě nezůstalo žádné vybavení, kromě dvou lan připravených organizátory.“  

Vašek k tomu ještě dodává: „Rescue Great Day 2024 byl pro nás fantastickou zkušeností. Naučili jsme se mnoho nového a navázali jsme kontakty s lidmi z celého světa. Jsme si jisti, že nám to pomůže zlepšit naši práci při školení v Polygonu."

Čeští záchranáři si na Rescue Great Day 2024 v Seville udělali skvělé jméno a ukázali světu, že patří mezi světovou špičku.

Gratulujeme!