Zákaznická linka 607 008 805polygon@singingrock.cz Po - Pá: 8:00 – 16:00
CZ
Menu Hledej Váš účet
Zavřít

Grimpday 2023

Tým Fire Brigade Czech Republic exceloval v letošním ročníku mezinárodní soutěže záchranářů Grimpday. Máme tady fotky a krátké shrnutí jejich výkonu.

Grimpday 2023

V letošní soutěži Grimpday 2023, která se konala ve francouzské oblasti Provence, se opět sešli ti nejzkušenější záchranáři z celého světa. A mezi nimi se objevil i tým Fire Brigade Czech Republic, který zde startoval podruhé. Posledně to bylo páté místo, ale letos to bylo ještě lepší.

Soutěž Grimpday je prestižní událostí, která představuje jedinečnou kombinaci záchranářských a lezeckých dovedností. Soutěžící čeká celá paleta nejrůznějších disciplín, které zahrnují záchranu ve výšce, technicky náročné lezecké úkoly a mnoho dalšího. Nejenže je tato soutěž fyzicky náročná, ale také vyžaduje rychlé rozhodování a týmovou spolupráci.  

Skvadra záchranářů Fire Brigade Czech Republic ve složení Tomáš Saifrt, Petr Urbanovský, Tomáš Stehlík a Lukáš Němec, kteří jsou instruktory lezeckých skupin HZS KHK, měla v čele Lukáše Neklana. Ten je nejen školitelem, ale také vedoucím týmu Polygon Singing Rock. Nedílnou součástí byla také figurantka, hasička Jana Vítová a rozhodčí Vojtěch Hrubý. Před samotnou soutěží strávili 8 dní společným tréninkem na Polygonu Singing Rock v Poniklé, na Učilišti požární ochrany ve Velkém Poříčí a také v různých venkovních i vnitřních prostorech, kde zdokonalovali své techniky a posilovali týmovou spolupráci. Tréninky na různých místech, jako přehrada Špindlerův Mlýn, hrad Veliš, lom Zbečník či vodní podzemní nádrž Trutnov, přinesly neocenitelnou praxi a připravily tým na výzvy, které je na Grimpday čekaly.  

V soutěži splnili všechny úkoly, které byly skutečně náročné a plné adrenalinu. Z pohledu českého týmu byly těmi nejnáročnějšími záchrana z vodního kanálu, přehrady vysoké 78 metrů a 80 m vysokého přístavního jeřábu. Mezi další disciplíny patřil hodinový běh, via ferrata, důlní výtah 45 m, běh s nosítky, výpočet zatížení kladek při transportu sudu o hmotnosti 250 kg a šikmé 90 m dlouhé spuštění po suti. Tyto soutěže vyžadovaly nejen fyzickou sílu a zručnost, ale také rychlost a schopnost udržet chladnou hlavu i za náročných podmínek.

Týmová spolupráce, pevná vůle a odhodlání vedly k parádnímu výsledku – druhému místu v celkovém hodnocení! O malý kousek je předčil pouze americký tým, třetí skončili Švýcaři, a tím se Češi stali nejlepším týmem Evropy.  

Singing Rock podpořil Tým Fire Brigade Czech Republic nejenom Lukášovým vedením, ale i vybavením a speciálními výrobky pro tento závod. 

Gratulace ke skvělé týmové práci a jsme zvědaví na další ročník.